Dużo ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na pokolenia. Często również pokutuje przeświadczenie, że lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za mieszkanie w którym będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, iż dom poza bieżącymi kosztami, także nie raz generuje niespodziewane wydatki, na które trzeba wyłożyć fundusze z własnej kieszeni. Uiszczając czynsz nie trzeba się w końcu troszczyć o remont budynku, na przykład. odświeżenie elewacji, czy troskę o tereny zielone znajdujące się na osiedlu, ponieważ takimi kwestiami zajmują się organy administracyjne. Skoro korzystając z jednego budynku trzeba pogodzić się z tym, iż wszelkie usterki pokrywa się w opłacie czynszowej. Nie jest więc prawdą, że mieszkanie w domu jest w ogólnym rozrachunku tańsze. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie możemy długo oczekiwać na wybudowanie nowego lokum, zamiast inwestować w budowę domu, możemy kupić nowe mieszkanie.
Jeżeli jesteśmy przeciwnikami płacenia dodatkowo, możemy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na takim osiedlu nie uniknie się całkowicie dodatkowych opłat, na przykład. utrzymania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszystkie opłaty związane z naprawami czy usuwaniem awarii, jakie dotyczą budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc stwierdzić, iż pomysł bezczynszowego mieszkania opłaca się do momentu wystąpienia jakiegoś defektu, który będzie wymagał znacznych nakładów pieniężnych. Niemniej jednak mieszkając w domu także nie można być pewnym, iż dach nie zostanie uszkodzony przez wichurę i będzie trzeba ponosić wysokie koszty naprawy. W przypadku mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, iż przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić wydatków wyłącznie sami. Sytuacją idealną jest kiedy wszyscy sąsiedzi dogadują się ze sobą jednak często to się nie zdarza. W budynku bezczynszowym lokatorzy sami nim administrują, muszą więc porozumieć się w sprawach dotyczących ich wszystkich. W przypadku zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszystkimi usterkami i remontami w budynku, a także utrzymywaniem porządku na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje mogą być różne. Tak więc mieszkanie bezczynszowe nie każdemu z tych względów będzie odpowiadać.
Deweloperzy chwalą propozycje lokali bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednakże jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie w każdym przypadku wygląda tak różowo. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga starań o wzajemne przyjazne relacje i czasem umiejętności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej jednak zdecydować się na mieszkanie czynszowe i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony skutków ubocznych jednakże każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często jest z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania jakie znajdują się w ofercie dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ lepszy mały, ale własny kąt niż wynajmowanie mieszkania. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.