Na etapie prac wykończeniowych w nowo wybudowanym domu, a także w trakcie remontu naszego mieszkania stajemy przed koniecznością wyboru sposobu wykończenia ścian. Jedną z najpopularniejszych metod stworzenia efektownego wnętrza jest użycie tynków umożliwiających naniesienie dekoracyjnej struktury.
Co to są tynki dekoracyjne?
Klasyczny tynk kojarzy się zazwyczaj z efektem zupełnie gładkiej lub ewentualnie delikatnie porowatej ściany. Po nałożeniu go i wygładzeniu powierzchni maluje się go, dzięki czemu uzyskujemy dowolny, interesujący nas kolor. Wymagasz od swojego wnętrza mniej standardowej stylistyki i oczekujesz efektu, który zainteresuje lub wręcz zachwyci Twoich gości? Wybranie tynku dekoracyjnego umożliwi Ci uzyskanie jednego z wielu efektów wykończenia powierzchni. Tynk dekoracyjny dzięki wzbogaceniu go dodatkowymi składnikami już na etapie produkcji lub bezpośrednio przed nałożeniem pozwala na stworzenie np. bardzo modnego w ostatnim czasie finiszu w stylu betonu architektonicznego lub dekoracyjnego, spieków przypominających nadpalone powierzchnie, rdzę lub efekt metalicznego opalizowania. Tynki strukturalne pozwalają na całkowite puszczenie wodzy wyobraźni w trakcie planowania Swojego nowego wnętrza!
Jak się robi tynk dekoracyjny?
Podstawowym aspektem jest wybranie tynku, który będziemy nakładali. W zależności od zaplanowanego efektu poszczególne produkty będą się od siebie znacząco różnić. Część z nich będzie już zabarwiona na odpowiedni kolor (np. w przypadku tych, które mają za zadanie stworzyć efekt rdzy na ścianie), mogą być wzbogacone drobinkami styropianu lub styroduru, przez co po nałożeniu mają stworzyć określone wrażenie wizualne. Co istotne, po wybraniu interesującego nas efektu i zakupie dedykowanej mu masy tynkarskiej, powinniśmy wybrać odpowiednią pacę. To właśnie prawidłowo wybrana paca do nakładania tynku dekoracyjnego stanowi klucz do zapewnienia wymarzonego przez inwestora efektu. Poprzez odpowiednią technikę tzw. zacierania, pamiętając o właściwym ułożeniu ręki (w tym kąta nachylenia krawędzi pacy i siły docisku) osiągamy założony przez nas styl wykończenia powierzchni.
Jak przygotować ścianę pod tynk dekoracyjny?
Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać w trakcie procesu nakładania tynku z efektem dekoracyjnym, jest… zapoznanie się z instrukcją nakładania go, która najczęściej umieszczona jest na jego opakowaniu. Dlaczego jest to tak istotne? Część mas tynkarskich ma ściśle określony zakres temperatur, w jakich powinny być nałożone, by uzyskać dany finisz, mogą wymagać też np. zwiększenia chropowatości, a co za tym idzie przyczepności podłoża. Podstawą przygotowania ściany pod tynk dekoracyjny jest oczyszczenie jej ze wszystkich zabrudzeń (kurzu, pyłu i wilgoci), a także wypełnienie głębszych nierówności i rys. Oczyszczona powierzchnia będzie miała duże znaczenie dla osiągnięcia lepszej przyczepności nałożonej masy.
Ile kosztuje tynk dekoracyjny?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków dekoracyjnych. Jeżeli zdecydujemy się na tynk mozaikowy, który może zawierać substancje odpowiedzialne za np. większą odporność na promieniowanie UV lub czyszczenie go po zabrudzeniu, powinniśmy być przygotowani na koszt zakupu materiału w przedziale od 140 do 270 złotych przy zakupie opakowania o pojemności około 20-25 litrów. Droższym wariantem będą tynki dekoracyjne strukturalne (m.in. jeden z tzw. stiuków), w przypadku których koszt opakowania wyniesie 270 do 350 złotych. Przy wyborze tynków strukturalnych warto mieć na uwadze, że mają mniejszą wydajność, przez co końcowy koszt dekoracji w przeliczeniu na 1m2 może być dość wysoki.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TanioBuduj.com.pl