Minimalizm to nurt, który w całości opisuje współczesne wnętrza. Architekci i dekoratorzy wnętrz lubują się w prostocie oraz w symetrii. Dzięki temu przestrzenie są wyraziste, pozbawione zbędnych elementów, wzbudzają w domownikach harmonie i doskonale wpływają na nastrój. Linie proste oraz materiały naturalne, jasne barwy ścian i kontrastujące z nimi dodatki – to absolutny warunek pomieszczeń w stylu harmonijnym i minimalistycznym. Jeśli więc planujesz remonty swojego lokum zastanów się czy nie postawić na nowoczesną prostotę.
Wnętrze powinno być wygodne i funkcjonalne
W kuchni, która zwykle jest sercem domu, ogranicza się ilość bibelotów na półkach, dlatego meble wyposażone są w liczne szuflady, które znacznie pomagają uporządkować przestrzeń. Najczęściej do kuchni wybierane są meble na wysoki połysk z marmurowym blatem. Nadaje to wygląd estetyczny oraz prosty, nie ma tutaj miejsca na zdobienie oraz na łapiące kurz drobiazgi. W kuchni niemałe znaczenie ma właściwe oświetlenie, w nowoczesnych wnętrzach równie często zakłada się światło białe lub żółte. Białe jest nieco zimniejsze, mówi się, że wprawia domowników pogodny, energiczny nastrój. Dlatego świetnie spisze się w kuchni lub w jadalni. W salonie i w sypialni unika się intensywnego, rażącego światła. Ciepłe, niezbyt intensywne światło relaksuje i wprawia w odprężenie. Bardziej wymagające osoby montują w pomieszczeniach światła, którymi da się sterować. Sterowanie barwą oraz intensywnością jest doskonałe, kiedy domownicy mają różne potrzeby.
Geometria i nowoczesność
Współczesna architektura ma wiele do powiedzenia na temat geometrii mieszkań. Im jaśniejsza przestrzeń, tym więcej powinno w niej być linii prostych. Prostocie zarzucany jest brak przytulności, ale łatwo to zmienić stosując naturalne dodatki. W mieszkaniach ogranicza się ilość dywanów, wykładzin, czy nawet paneli. Lepszym wyjściem jest stosowanie materiałów naturalnych – drewniana podłoga czy posadzka betonowa lub kamienna. Dodatki są kluczowe, dekoratorzy wnętrz potrafią za pomocą kilku dodatków ocieplić każde mieszkanie.
Przestrzeń i umiar
Nowoczesne wnętrza lubią otwarte przestrzenie, nikogo już nie dziwi kuchnia, jadalnia oraz salon na wspólnej powierzchni. Wszystko powinno być zachowane w jednej tonacji kolorystycznej. Nie powinno się malować ścian innymi kolorami, stolarka powinna być wykonana z jednego rodzaju drewna. Dzięki temu zminimalizujemy drażniące poczucie chaosu. Łączyć ze sobą można różnie faktury oraz materiały. Szkło pasuje do metalu, do drewna oraz do grubo plecionych pledów. Metaliczne kolory doskonale rozumieją się z bielą oraz z szarością.
Kwiaty i obrazy
Wnętrza mieszkania mogą być ocieplone za pomocą fotografii rodzinnych, obrazów oraz roślin. Do nowoczesnych wnętrz idealnie nadają się duże rośliny doniczkowe, które możemy postawić na podłodze. Unika się rozkładania doniczek na parapetach, ponieważ sprawiają, że do pomieszczeń wpada mniej światła. Pojemniki dla roślin powinny być wykonane z ceramiki lub z betonu. Bardzo ładnie współgra to z drewnem oraz z naturalnymi tkaninami.